Tillandsia czyli

 oplątwa

 

STRONA GŁÓWNA
NOWOŚCI
O OPLĄTWACH
UPRAWA
DOBRE RADY
GATUNKI I ODMIANY
KOMPOZYCJE
SKLEP
FORUM
KONTAKT
LINKI
O MNIE

 

 

O Tillandsiach czyli oplątwach słów kilka

 

Tillandsie to najliczniejszy rodzaj w rodzinie Bromeliowatych (Bromeliaceae). Do tej pory znaleziono ponad 500 gatunków i liczba ta wciąż rośnie. Osobiście znam jednego z odkrywców, wielbiciela i hodowcę Tillandsii Kurta Meyer'a, który całkiem niedawno odkrył i opisał gatunek Tillandsia meyerii. Oplątwy można spotkać przede wszystkim w Ameryce Środkowej i Południowej, Meksyku i niektórych stanach USA. Od Kaliforni i Florydy po Chile rosną w bardzo zróżnicowanych środowiskach, od pustyni w Teksasie po Karaiby i lasy Amazonii.

 

Oplątwy zwane są po angielsku air plants czyli rośliny powietrzne, z powietrza bowiem czerpią wszelkie potrzebne substancje i wilgoć. Tillandsie są epifitami, nie potrzebują ziemi aby rosnąć. Wprawdzie znaleźć je można często na drzewach ale nie pasożytują na nich ani nie wchodzą w symbiozę. Można je również spotkać na kamieniach, bezpośrednio na ziemi, na uschniętych konarach, kaktusach, klifach nadmorskich albo na...kablach telefonicznych! U roślin rosnących naturalnie można zauważyć niewielkie korzonki czepne za pomocą których przytwierdzają się do podłoża. Zazwyczaj są to niewielkie rośliny, 10-50 cm, o bardzo zróżnicowanym, ulistnieniu oraz atrakcyjnych kwiatach. Są jedynymi roślinami wśród Bromeliowatych których kwiaty pachną. Niektóre gatunki są bardzo cenione przez kolibry. Kolor i ulistnienie roślin dużo nam mówi o ich naturalnym środowisku. Tillandsie o grubych liściach pokrytych mikroskopijnymi białymi włoskami tak, że wyglądają na srebrne, wywodzą się z siedlisk pustynnych lub półpustynnych. Gatunki o liściach intensywnie zielonych i delikatnych wolą natomiast wilgotne lasy zwrotnikowe.

O wymaganiach poszczególnych gatunków możesz więcej przeczytać tutaj.

 

Tillandsie potrafią się doskonale dostosować do nowych warunków, innych niż naturalne. Większość gatunków doskonale aklimatyzuje się w naszych domach a w sezonie wegetacyjnym - w ogrodach. Gdy już się poczują dobrze w nowym miejscu, rosną i kwitną bez problemu.  

 

Nazwa Tillandsia została nadana tym roślinom przez Karola Linneusza na część fińsko-szwedzkiego biologa Eliasa Tillands'a ((1640-1693). Jak głosi legenda Elias zdobył przydomek Tillands na studiach, gdy w czasie podróży z Turku do Sztokholmu statkiem czuł się tak źle, że postanowił tą drogę (przeszło 1000 km) odbyć pieszo. Po szwedzku till lands oznacza przez ziemię. Od tej pory znany był ze swojego irracjonalnego strachu przed wodą, co bardzo komplikowało jego wyprawy. Gdy Linneusz zobaczył oplątwy na drzewach pomyślał, że też boją się wody i stąd nazwa. Jak w każdej legendzie i tu zapewne jest ziarnko prawdy. Nie da się jednak podważyć roli Eliasa Tillands'a rozwoju botaniki, do tej pory uznawany jest za ojca botaniki fińskiej.

 

Obecnie 25 gatunków znajduje się na liście roślin ginących zagrożonych wyginięciem (Red List).

 

 

 

Tekst i zdjęcia: mgr inż. architekt krajobrazu Beata Dreksler®

 

Tillandsia brachycaulos var. abdita

Tillandsia punctulata

 

Tillandsia ionantha var.ionantha

Tillandsia fasiculata var. tricolor

Ostatnia aktualizacja: 23/06/12, Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie zdjęć i tekstów bez pozwolenia zabronione IN.OUT Beata Dreksler®